ماهی رطوبت تاریخی اصفهان پل خواجو زاینده رود

ماهی: رطوبت تاریخی اصفهان پل خواجو زاینده رود آثار تاریخی میراث فرهنگی میراث فرهنگی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی صدای زودهنگام ساز انتخابات

هنوز یک سال و نیم به نخستین انتخابات در دولت دوم حسن روحانی مانده است که بعضی گروه ها و جریانات ساز خود را کوک کرده اند تا هم در مجلس و هم ریاست جمهوری پیش رو د

صدای زودهنگام ساز انتخابات

صدای زودهنگام ساز انتخابات

عبارات مهم : سیاسی

هنوز یک سال و نیم به نخستین انتخابات در دولت دوم حسن روحانی مانده است که بعضی گروه ها و جریانات ساز خود را کوک کرده اند تا هم در مجلس و هم ریاست جمهوری پیش رو دست اوج را داشته باشند. اصولگرایان و شخص ابراهیم رئیسی از جمله این گروه ها بوده که مشغول جلسات سیاسی در قالب نحوه ورود به انتخابات پیش رو هستند. روز گذشته امیررضا واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصولگرا آینده نگری کرده بود که با توجه به رای 16 میلیونی رئیسی وی ریاست مجلس آینده را برعهده خواهد گرفت.

صدای زودهنگام ساز انتخابات

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید در تصویر العمل به این فضا در مورد انتخابات1400ریاست جمهوری آن را اقدامی ناشایست خوانده و گفته است: تا انتخابات حداقل سه سال وقت مانده و در شرایط فعلی جامعه اگر اشخاصی به دنبال این سیاست باشند قطعا خیانتی است به مردم و جامعه که به جای ارائه راهکار جهت برطرف پرسشها داخلی و تعامل با دنیا فکرشان روی ۱۴۰۰ باشد. این عنوان را نه تنها خیانت به مردم که خیانت به نظام می دانم. اگر پتانسیلی که باید به دنبال منافع مردم باشد در خدمت منافع جناحی و زدوبندهای سیاسی و شروع زودهنگام تحرکات انتخاباتی قرار بگیرد، قطعا نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت.

اصلاح طلبان بابت پیروزی در انتخابات اخیر زیاد در معرض نقد و بررسی هستند و مردم اوضاع آشفته کنونی را دسترنج اصلاح طلبان می دانند. این فضا باعث شده است تا بخش هایی از اصولگرایان احساس کنند که در موقعیت کنونی هم درصد نقدها را اوج ببرند هم از حالا وارد بحث های تاکتیکی انتخاباتی شوند. از آن سو هم اصلاح طلبان درگیر بازسازی و مرمت درون جناحی و ساختاری خود کمتر به انتخابات فکر می کنند و زیاد درصدد اعاده حیثیت از گفتمان اصلاح طلبی برآمده اند. امری که هرچند دیرهنگام ولی می تواند باعث بازگشت امید و رای مردم به «تَکرار»ها شود و بار دیگر جهت این جناح پیروزی را رقم بزند.

هنوز یک سال و نیم به نخستین انتخابات در دولت دوم حسن روحانی مانده است که بعضی گروه ها و جریانات ساز خود را کوک کرده اند تا هم در مجلس و هم ریاست جمهوری پیش رو د

احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با «ابتکار» می گوید: «کسی که بخواهد از حالا وارد فعالیت های انتخاباتی شود قابل تقبیح نیست غیرقانونی و غیراخلاقی هم نیست ولی منطقی نیست و به نفع آن جریان سیاسی نخواهد بود چراکه هرچیزی وقت و فصل خودش را دارد. الان فصل انتخابات مجلس نیست و باید در این باره صبر کرد و اصولگرایان زیاد به دنبال آمادگی ذهنی هستند». به عقیده این عضو اسبق جبهه همکاری دولت باید به فکر مطالبات مردم باشد و اینکه یک انتخابات سالم برگزار کند: «دولت باید جایگاه بی طرفی خود را حفظ کند و از سلامت برگزاری انتخابات مردم را مطمئن و از آزادی انتخابات و کاندیدا شدن دفاع کند و پای قانون بایستد».

او راجع به اوضاع اصلاح طلبان در شرایط فعلی می گوید: «ما هنگامی که راجع به رقبا می گوییم این کار یعنی ورود به انتخابات منطقی نیست جهت ما هم نیست. اکنون یک فضای منفی در جامعه به وجود آمده و به علت مشکلاتی که پیاپی اتفاق افتاد دروازه اصلاح طلبان را به توپ بسته اند و فشار روی مردم، دولت و قاطبه اصلاح طلبان است.

اکنون راجع به هر حرکت انتخاباتی صحبت شود یک فضای منفی اطراف آن وجود دارد که به ضرر ماست. مهمترین مسئله ای که اکنون با آن مواجهیم این است که در رویارویی که به ناچار نسبت به دولت ترامپ قرار گرفته ایم، بحران هایی که ایجاد شده است را پشت سر بگذاریم، پرسشها اقتصادی و مدیریتی کشور بسیار اساسی است و باید احزاب و گروه های سیاسی در این باره موضع بگیرند، طرح بدهند، به دولت و نظام کمک کنند و اگر نقصی وجود دارد قاطعانه بگویند. هر دو جناح باید روی توان تشکیلاتی خود سرمایه گذاری کنند و تلاش کنند نقاط غیرفعال را فعال کنند. طبیعتا هرچه که جریان های سیاسی مسابقه واقعی تری داشته باشند ما می توانیم مجلس با کیفیت تری داشته باشیم البته بحث مسابقه سالم است نه اینکه بخواهند در یک فرآیند نامتعارف به نتیجه برسند».

اصلاح طلبان اکنون در اوضاع آشفته ای به سر می برند آنها بیشترین تمرکز خود را روی بازیابی و ترمیم و اصلاح ساختارهای درون جناحی خود گذاشته اند.

صدای زودهنگام ساز انتخابات

شیرزاد در همین باره می افزاید: «به نظر من یک مشکلی که در مجموعه اصلاح طلبان باید حل شود شوراها و مجامعی است که هر حزب یک نفر را مشمول بر می شود. چون بسیاری از احزاب اساسا فعال نیستند و محفلی اند و تعداد زیادی از آنها در کنار هم یک موضع دارند و معمولا صورت مسئله آنها در جلسات درون جناحی مخالفت با احزاب بزرگتر هست. این عادلانه نیست اگر یک ترکیب مناسب متناسب با وزن احزاب داشته باشیم که مبتنی بر تعداد هوادار و فعالیت های کیفی باشد وضع بهتر خواهد شد و در آن صورت پارلمان طرح مناسبی است که در انتخابات های پیش رو نیز نتیجه خواهد داد. در هر صورت تا انتخابات وقت است که روی ساختارهای توافقی جبهه اصلاحات زیاد فکر و کار شود.

این نامه موسوم به صد نفر از جوانان به آقای خاتمی نامه بسیار مهم و خوبی است که آقای خاتمی هم تصویر العمل مناسبی نشان داده اند. وقتش رسیده که در ساختارهای سنتی جریان اصلاح طلب تجدیدنظر شود وعناصر تصمیم گیری متمایل به فعال بودن و کارآمدی در قبال آرزوی بزرگ های اصلاحات وارد صحنه شوند و در عین حال مبتنی بر مشی اعتدالی و میانه روی در اصلاحات در عرصه تصمیم گیری های درون جناحی شرکت کنند. افرادی که صرفا به دنبال یک نام از اصلاح طلبی هستند قطعا شرایط حضور موثرشان کمتر خواهد بود و در این شرایط است که می توان به پیروزی در انتخابات پیش رو امید داشت».

هنوز یک سال و نیم به نخستین انتخابات در دولت دوم حسن روحانی مانده است که بعضی گروه ها و جریانات ساز خود را کوک کرده اند تا هم در مجلس و هم ریاست جمهوری پیش رو د

این نماینده سابق مجلس در مورد فعالیت های انتخاباتی رئیسی ابتدا از تبارشناسی آن شروع می کند: «آقای رئیسی را نباید به جبهه پایداری نزدیک دانست. پایداری ها تحت زعامت آقای مصباح یزدی هستند و در مجلس نهم فعال بودند. آنجا فراکسیون داشتند و بعد از آن تقریبا کار آنچنانی انجام ندادند. آقای رئیسی در وقت انتخابات اعلام کردند که وامدار هیچ گروهی نیستند و از موضعی بالاتر وارد عرصه شدند ولی عرفی که در دنیا وجود دارد این است که کاندیدای شکست خورده را مجددا معرفی نمی کنند این یک تجربه سیاسی در همه جای دنیاست. این جهت جبهه اصولگرا خوب نیست که یکسری اشخاص شکست خورده را مجددا جهت انتخابات معرفی کنند.

در درون جبهه اصولگرا هستند افراد لایق و با صلاحیت که به نفع انقلاب تلاش می کنند. این اشتباهی محرز است که این ها بخواهند مجددا روی افرادی مثل رئیسی سرمایه گذاری کنند چون به احتمال زیاد مجددا شکست خواهند خورد».

صدای زودهنگام ساز انتخابات

حجت شریفی دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت است که درگفت وگو با «ابتکار» می گوید: «واقعیت این است که ورود به بحث انتخابات اگر از منظر برنامه و حل پرسشها مردم و پرسشها و بن بست هایی که جهت استیفای حق مردم به وجود آمده که هنوز حاکمیت جوابی جهت آنها ندارد باشد، اشکالی ندارد و بد نیست که اصلاح طلبان هم وارد عنوان بشوند و جهت آنچه که کارآمدی مدیریتی کشور نام می گیرد و اینکه در این شرایط چگونه می شود از بن بست ها خارج شد و حاکمیت را راضی کرد که به خواست و اراده مردم باشد، تلاش کنند. ولی اگر از منظر لابی کردن ها و معامله بر سر حقوق مردم باشد و دغدغه این باشد که عمر برود و زید بیاید این مسئله ای را حل نمی کند و ورود به این عرصه زیاد شائبه قدرت خواهی و سهم خواهی را ایجاد می کند. یک سال و نیم تا انتخابات مانده است باید دغدغه ها روی اداره کارآمد کشور در مجلس، دولت و سایر ساختارهای حکومتی متمرکز شود. ما اساسا با بن بست پیشبرد توسعه مواجهیم بعد از 40 سال مسیر و مدل توسعه در کشور ما هنوز مشخص نیست بنابراین بحث های انتخاباتی اگر راجع به چگونگی این مسئله و برطرف نارضایتی ها باشد بسیارهم خوب است در غیر این صورت تاثیر معکوس دارد و مردم دیگر فعالیت گروه ها جهت قدرت به معنای ماهوی قدرت را نمی پذیرند».

مردم از اصلاح طلبان کینه به دل گرفته اند طبیعی می نماید که آنها زیاد به فکر پرسشها درونی خود باشند تا تاکتیک های انتخاباتی بنابراین بعد از طرح اصلاح در اصلاحات و گپ و گفت های کارشناسان اولویت جهت این جناح هر چه باشد فعلا نحوه ورود به مجلس نیست.

شریفی در همین باب اظهار می کند: «اصلاح طلبان باید بدون تعارف در وهله اول جهت آسیب شناسی اصلاحات و بحران های پیش رو از قبیل بحران دستاورد، بحران کارآمدی و وقت طلبی بعضی از اصلاح طلب نماها و بحران رانت و فساد که دامن گیر کل کشور شده، وقت بگذارند. اینها باید بنشینند که راهبردی جهت خروج از این اوضاع در پیش بگیرند.

اصلاحات در دهه هفتاد با یک گفتمان و رویکرد یک کارکرد و نیروی محرکه ای داشته که شاید در طول این بیست سال با فراز و فرودهای متفاوت توانسته یک جاهایی جلو برود ولی اکنون دیگر لزوما به صرف آن گفتمان و بدون توجه به شرایط و مطالبات تازه و پاسخگویی به مسائلی نظیر سبک زندگی، فشارهای اقتصادی و حوزه روابط به نظر می رسد که اصلاح طلبی نمی تواند کارکرد بافایده به فایده ای داشته باشد. بنابراین در این زمینه نیاز به آسیب شناسی جدی دارد. باید دانست که اصلاح طلبی از سمت جریانات و گروه هایی که متاسفانه وقت طلبانه و بی توجه به رسالت مهم اصلاح طلبی که عوض کردن بوده نه جابه جایی افراد، سوءاستفاده کرده اند دچار آسیب شده است هست؛ اولویت حل این مسئله است نه نحوه ورود به انتخابات پیش رو.

او در مورد رویکرد مردم جامعه نسبت به جریان اصلاحات می افزاید: «مردم ناامید شدند و بااهمیت ترین کار تبیین چرایی اصلاحات جهت آنهاست. اصلاح طلبی هم نیاز دارد که گفتمان خودش را بازتعریف کند و هم در این راستا به اصلاح اصلاح طلبی دامن زند و بعد راجع به انتخابات صحبت کند. اکنون جهت صحبت راجع به انتخابات سریع است و در اصلاحات باید یک بازبینی جدی در ساختارهای تصمیم گیری درون جناحی ایجاد شود؛ در همین راستاست که شورایعالی سیاست گذاری نیاز به اصلاح دارد و این جز با گسترده تر کردن شمول تصمیم سازان و استفاده از قاطبه سلایق در درون جبهه میسر نیست».

عضو ادوار دفتر تحکیم وحدت خطاب به اصولگرایان می گوید که بیهوده دلشان را جهت استفاده از انتقادات علیه اصلاح طلبان صابون نزنند و فقط در شرایط تحریم سراسری و گسترده است که این امکان جهت آنها به وجود می آید تا با یک انتخابات حداقلی پیروز میدان باشند: «اصلاح طلبان در دو سه انتخابات متاخر برنده بودند البته نه به این معنا که گزینه های گزینش شده است اصلاح طلبان حداکثری هستند و به هر حال در این فضا تحت فشار قرار گرفته و مردم توقع پاسخ های اقناعی دارند و همین باعث می شود که اصلاح طلبان در موضع تدافعی قرار بگیرند.

این بار اینکه این شرایط به نفع اصولگرایان است درست نیست چراکه بسیاری از بحران های امروز دستاورد حکومت هشت ساله اصولگرایان و نشستن آنها بر مناصب متفاوت هست. در مجموع آنها نسبت به اصلاح طلبان که زیاد در معرض پرسش و پاسخ هستند شاید شرایط طلبکارانه تری جهت آنها فراهم شده است باشد و حداقل در انتقاد کردن می توانند زبان رساتری داشته باشند ولی دو قدم ازاین نقدها جلوتر برویم و به قیاس عملکردها بپردازیم می بینیم که آنها برگ برنده چندانی جهت انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری ندارند».

شریفی در آخر تاکید دارد: «جریان اصولگرا بسیار تلاش می کند که رئیسی را بر مسند ریاست مجلس آتی قرار دهد ولی اولا بسیار سریع است که بخواهیم راجع به ریاست مجلس آتی صحبت کنیم چون وابستگی تام و تمامی به چینش مجلس دارد و ثانیا اگر ما با یک تحریم گسترده از جانب مردم مواجه باشیم ممکن است اصولگرایان دست اوج را داشته باشند منتها این لزوما به معنای موفقیت آنها نیست در شرایطی که کشور نیاز به همراهی همه جامعه دارد اصولگرایان نمی توانند با نگاه جناحی کاری از پیش ببرند».

در هر حال به نظر می رسد که از کوس انتخابات حداقل از سوی بخش هایی از اصولگرایان صداهایی بیرون می آید که نشات گرفته از استفاده از وقت امروز جهت پیروزی فردا در انتخابات هست. توصیه ای که در اینجا ذهن تحلیلگران را به خود مشغول کرده هست؛ احتمال عدم میل به مردم نسبت به صندوق رای و عبور از نهادهای مادی و معنوی نظام است که نتیجه ای جز بازگشت به عقب نخواهد داشت و در همین راستاست که اصلاح طلبان نسبت به دولت و مجلس و شورای شهر باید عاقلانه تر و رادیکال تر از قبل عمل کنند وگرنه قبای پیروزی در آینده برایشان تنگ خواهد بود.

ابتکار/امید عبدالوهابی

واژه های کلیدی: سیاسی | انتخابات | اصلاح طلب | اصولگرایان | اصلاح طلبان | انتخابات مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog